:: II wojna światowa :: Niemieckie obozy koncentracyjne »

Obóz Karny "Liban".
Dodano | 28 lipiec 2013
W maju 1942 roku okupacyjne władze hitlerowskie zorganizowały karny obóz pracy na terenie kamieniołomu i wapiennika dawnej firmy krakowskiej „Liban”. Obóz był przeznaczony dla tych młodych chłopców zmuszanych do pracy w organizacji Arbeitsdient, którzy uchylali się od podjęcia służby w niej, uciekali po przymusowym wcieleniu lub dopuszczali się w rozumieniu okupanta wykroczeń w pracy. Byli to wyłącznie Polacy, 17-20 – letni, pochodzący z miast i wsi. Miejsce na obóz zostało wybrane w bardzo korzystnych dla okupanta warunkach terenowych. Zakład dawnej firmy „Liban” znajdował się w peryferyjnej dzielnicy Krakowa, Podgórzu. Obejmował eksploatowany od dawna kamieniołom, tworzący otoczony z trzech stron amifteatr skalny o prostopadłych ścianach dochodzących do kilkudziesięciu metrów wysokości oraz mieszczące się na terenie tego amfiteatru dwa duże, czynne piece do wypalania wapna z doprowadzoną do nich bocznicą kolejową. Tylko od strony północnej wzgłuż ulicy Za Torem (nazwa pochodzi od jej przebiegu za torem kolejowym linii Kraków-Zakopane) dostęp do obozu był zamknięty od ulicy parterowymi budynkami administracyjnymi. Opisane warunki terenowe, jak również rodzaj położonego tam zakładu pracy stwarzały dla okupanta idealne miejsce na obóz karny.
Zobacz więcej »
KL Gross-Rosen
Dodano | 31 stycznia 2010
W roku 1940 przedsiębiorstwo DESt (Deutsche Erdund Steinwerke GmBH) które należało do SS, zakupiło w Rogoźnicy kamieniołom granitu. Tanią siłę roboczą w kamieniołomie zapewniał obóz podległy KL Sachsenchausen - ARBEITSLAGER GROSS - ROSEN - skąd pierwszym transportem przywieziono w dnia 2 sierpnia 1940 roku, 100 więźniów: 98 Polaków i 2 Niemców.
1 maja 1941 roku Gross - Rosen uzyskał status obozu samodzielnego. Od samego początku istnienia obóz spełniał
Zobacz więcej »
KL Plaszow
Dodano | 19 września 2011
Władze niemieckie nie zadowolone z realizacji planu wysiedlenia przez Gminę Żydowską, wyznaczyły termin przeniesienia się wszystkich Żydów z getta do obozu w Płaszowie na sobotę 13 marca 1943 r. W ten sam dzień zarządzenie to podała Gmina Żydowska do wiadomości mieszkańcom, wywieszając je o godz. 11 na budynku Gminy Żydowskiej i na narożnym budynku ul.Węgierskiej i Józefińskiej. Według zarządzenia do godz.15 wszyscy mieszkańcy mieli opuścić getto i przejść do obozu w Płaszowie. O godz.15 otwarła się brama getta przy ul.Węgierskiej i pierwsze grupy ustawione w piątki, objuczone pakunkami i plecakami zaczęły opuszczać getto. Wielu Żydów ogarnął niczym nie uzasadniony optymizm i nadzieja, że pobyt w obozie będzie już ostatnią przystanią, i że te resztki, pozostałe przy życiu dotrwają tam do końca wojny.
Zobacz więcej »