:: II wojna światowa :: Afisz i plakaty »

:: Polskie

Plakat ten pojawił się na murach polskich miast i w prasie polskiej w początkach 1939 roku. Oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Plakat Adama Siemaszki często pojawiał się w prasie wrześniowej, obecnie oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Plakat Marka Żuławskiego ukazał się w 1939 roku, a 1943 roku pojawił się nawet na znaczkach pocztowych w Stanach Zjednoczonych.
"Chodź z nami" - W nadziei uzupełnienia braków kadrowych rząd Polski na emigracji zwracał się do emigracji, by zasilała szeregi walczących u boku aliantów polskich oddziałów.
Plakat nawołujący Polki do wstąpienia w szeregi Pomocniczej Służby Wojskowej Kobiet.
"Polska Armia ramię w ramię z Kanadą"
"Polska błaga o Zmartwystanie"
"W pogotowiu".

:: Niemicekie

Propagandowe hasło "My będziemy walczyć, a ty pracuj dla zwycięstwa" - plakat z 1940 roku
"Piechota - królowa broni". Niemieckiej piechocie pozostawiona jest decydująca rola w ugruntowaniu zwycięstw odniesionych przez wojska pancerne i lotnictwo.
Starcia uliczne między komunistami i "bojówkami szturmowymi" SA - Niemiecki plakat propagandowy.
Niemieckie plakaty z oskarżeniem Neville'a Chamberlaina , regularnie zdzierane pojawiły się 12 października 1939 roku w Poznaniu, a następnie w Warszawie i innych miastach.
Afisz wydrukowany w 1940 roku, głosił on po francusku " To Anglik jest temu winien". Był on francuską wersją afiszu "Anglio ! Twoje dzieło !" rozwieszanego przez Niemców w Polsce.
"Osierocowy ludu, zaufaj niemieckiemu żołnierzowi". Afisz Theo Matejki, jednego z czołowych rysowników III Rzeszy.
"Afryka Północna - czołowy przyczółek Sowietów". Propagandowy plakat niemiecki w języku francuskim zwracał się przede wszystkim do żołnierzy sił Wolnej Francji.
Faszyści sądzili że ich propagandą antysemicką i antybolszewicką zdołają z łatowścią zarazić inne kraje i osiągnąć ten sam efekt.
"Policja na froncie - Dzień Niemieckiej Policji". Plakat podkreślający rolę niemieckich sił policyjnych zarówno w strefie frontowej, jak i na terytoriach okupowanych przez Rzeszę.
"Stalin - morderca i podpalacz - przegrał". Niemiecki plakat antysowiecki skierowany do ludności ukraińskiej. Po lewej tekst zatytułowany " Program krwiożerczego Stalina" wyliczający zbrodnie dokonane przez reżim sowiecki na ludności cywilnej.

:: Belgijskie

Zziębnięty żołnierz belgijski strzeże granicy kraju nad skutą lodem Mozą. Afisz wzywający Belgów do wykupienia bonów na belgijski Fundusz Obrony Narodowej.

:: Angielskie

"Ludzie są gotowi... Tylko ty możesz dodać im skrzydeł". Plakat z roku 1940 podkreślający konieczność finansowania brytyjskiego lotnictwa myśliwskiego.
"Linia życia ciągle trwa. Hołd za to marynarce handlowej". Afisz podkreślający piorytetowe znaczenie dostaw morskich dla ekonomii Królestwa Brytyjskiego. Załogi statków handlowych ryzykując utratą życia w walcze z U-bootami, stały się symbolem poświęcenia i odwagi na równi z regularnym wojskiem.
"Upadek dyktatorów jest pewny" - afisz z 1941 roku.
"Znów w ataku. Wzmocnij front narodowy". Na froncie dalekowschodnim w szeregach armii alianckich walczyli przedstawiciele wszystkich kolonii brytyjskich.

:: Włoskie

"Włochy kruszą okowy dławiącego ich morza". Propagandowy plakat z 1940 roku gloryfikujący ekspansywną politykę faszystowskich Włoch.
Za zasługi na froncie greckim włoski 8. pułk strzelców alpejskich dywizjonu "Julia" został odznaczony "Medaglia d'oro al Valor Militare" (Złotym Medalem za Zasługi Wojenne).
"Wróg nasłuchuje - zachowajcie ciszę". Włoskie władze ostrzegają ludność przed lekkomyślnym rozprowadzaniem informacji.

:: Radzieckie

"Co możesz zrobić dla frontu?". Plakat z 1941 roku.
"Bronić będziemy grodu Lenina" - plakat z 1941 roku. Na straży miasta - kolebki Wielkiej Rewolucji Październikowej stoją ramię w ramię robotnica, robotnik, marynarz Floty Bałtyckiej i czerwonoarmista.
Całe społeczeństwo radzieckie jednoczy się w walce z niemieckim najeźdzcą. Zima 1941 roku, okazała się fatalna dla Wermachtu.

:: Japońskie

Afisz japońskiej propagandy z 1941 roku, przedstawiający amerykańskiego prezydenta - Roosevelta jako bestialskiego agresora.

:: Amerykańskie

7 grudnia 1941 roku stał się "dniem wiecznej hańby". Od tej pory opinia publiczna USA - jak głosi plakat, będzie nastawiona na pomszczenie doznanego upokorzenia.
Amerykański plakat w hołdzie bojownikom filipińskim.
"Dołóż im, my ich dobijemy - zwiększyć produkcję". Plakat nawołujący do intensyfikacji wysiłku wojennego.
"Atak ! Atak ! Atak !". Całe społeczeństwo USA uczestniczyło w amerykańskim wysiłku wojennym.

:: Pozostałe

Plakat planowanej olimpiady w Helsinkach, przewidzianej na rok 1940.