:: Ciekawostki »

"Kraków w latach 1918-1928."

Dodano : | 02 Marca 2013

Kataklizm wojny, zmienione zupełnie stosunki polityczne i spowodowany tem kryzys gospodarczy tworzył dal odbudowy miasta warunki niezwykle ciężkie i trudne. Mimo piętrzących się trudności, Kraków zdołał o własnych niemal siłach przeżyć te czasy względnie obronną ręką i rozwiązać zadania swe, jeżeli nie w zupełności po myśli swych potrzeb i zamierzeń, to w każdym razie nadspodziewanie szczęśliwie.

Zobacz więcej »

"Nieznanemu żołnierzowi."

Dodano : | 19 września 2013

Po przegranej bitwie o Anglię, Hitler rozpoczął przygotowania do wojny na wschodzie. Do ich prowadzenia potrzebny był blisko położony planowanego terenu działań wojennych jak i solidnie zabezpieczony przed bombardowaniami kompleks dowodzenia. Powstał on na terenach Prus Wschodnich, w dużym oddaleniu od ośrodków miejskich, zabezpieczony Gizyckim Rejonem Umocnionym. Wielką wadą tej lokalizacji był podmokły teren, który stwarzał problemy projektantom oraz jednostkom budowlanym oraz znacznie obniżał komfort życia osób zamieszkałych w kwaterach. Do prac budowlanych nad główną kwaterą Hitlera zwaną jako Anlage Nord, później przemianowaną na Wolfschanze (Wilczy Szaniec) przystąpiono prawdopodobnie wczesną jesienią 1940 roku. W niedługim czasie po rozpoczęciu budowy Wilczego Szańca, ruszyły kolejne prace budowlane nad kwaterami. Początkowo były to schrony dla dowództw poszczególnych rodzajów wojsk, a niedługo później dla dygnitarzy ze szczytu hitlerowskiej partii, których Hitler chciał mieć jak najbliżej siebie.

Zobacz więcej »

"Okupacja - pierwsze dni. "

Dodano : | 30 listopad 2012

Dr. Wincenty Bogdanowski (1894-1982) był w chwili wkroczenia Niemców do Krakowa na początku września 1939 r. wiceprezydentem miasta i pełnił tę funkcję aż do aresztowania go przez Gestapo i osadzenia w więzieniu Montelupich. Prawnik, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, żołnierz I wojny światowej, członek ruchu oporu ZWZ-AK. W okresie międzywojennym m.in. dyrektor Spółki Akc., do której należała Fabryka Porcelany w Ćmielowie, prezes RKS „Garbarnia” w Krakowie. Po II wojnie m.in. prezes Bractwa Kurkowego, prezes Zarządu Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości w Krakowie. Odznaczony wieloma odznaczeniami bojowymi i państwowymi. Nieznane dotąd szerzej wspomnienia dr. Bogdanowskiego publikujemy za zgodą rodziny Zmarłego.

Czytaj więcej »

"O starym cmentarzu Podgórskim."

Dodano : | 2 grudzień 2012

Nie trudno tu trafić: mur z szarych kamieni, stare drzewa i szeroka brama widoczne są z daleka. Usytuowany u zbiegu ulic Wielickiej i Inwalidów Wojennych (obecnie Limanowskiego) cmentarz ten od dawna zwany jest starym, w odróżnieniu od nowego cmentarza Podgórskiego, założonego w 1900 roku przy ul. Wapiennej. Jest to jeden z tych zabytków Krakowa, które w wyniku całkowitego zaniedbania i braku jakiejkolwiek opieki staną się niedługo tylko wspomnieniem. A szkoda, gdyż dzieje tego cmentarza ściśle wiążą się z historią miasta.

Czytaj więcej »